Jak wybrać projekt domu?

Jak wybrać projekt domu


Niezależnie od tego, czy planuje się budowę domu murowanego, szkieletowego czy z bali, inwestycję warto dokładnie zaplanować. Wybór projektu to pierwszy i pod wieloma względami najważniejszy etap, który zaważy na dalszych losach inwestycji.


Czasu poświęconego na wyselekcjonowanie projektu nie należy żałować. Dobry projekt to połowa sukcesu. Jego zalety docenimy nie tylko na etapie użytkowania, ale również podczas samej budowy. Baza projektów gotowych zawiera tysiące propozycji. Wiele z nich przedstawia budynki drewniane. Wybór jest więc ogromny, czas oczekiwania krótki, a cena niższa aniżeli w przypadku projektów przygotowanych na indywidualne zamówienie. Znając podstawowe kryteria, z powodzeniem można wybrać gotowy projekt domu. Możliwość wprowadzenia zmian oraz konsultacji otrzymamy podczas obowiązkowej dla wszystkich projektów gotowych adaptacji u lokalnego architekta.

Po pierwsze - działka

Zanim przejdziemy do wybierania projektu, powinniśmy dysponować już działką budowlaną. Ważna jest jej lokalizacja, usytuowanie względem przydatnej infrastruktury, bliskość szkół, sklepów. Istotne są także pozostałe uwarunkowania – kształt nieruchomości, dostęp do mediów, warunki zabudowy. Najłatwiej jest dobrać projekt do działki o kształcie kwadratu. Wszelkie mniej typowe parcele – bardzo wąskie, położone na zboczu - ograniczają możliwości wyboru. Trzeba też pamiętać, że na małej działce może nie zmieścić się dom parterowy. Dla kształtu przyszłego budynku niezwykle istotny jest plan zagospodarowania przestrzennego (a jeśli nie został uchwalony – decyzja o warunkach zabudowy). W tych dokumentach znajdziemy wiele istotnych informacji, które określają, jaki budynek może powstać na wybranym terenie. Ważne jest także położenie terenu względem stron świata. Za najbardziej korzystne uznaje się posesje z wjazdem usytuowanym od strony północnej.

Po drugie - projekt

Znając warunki panujące na działce, można przejść do kolejnego etapu – określić potrzeby przyszłych domowników. Określmy zatem liczbę pomieszczeń oraz minimalne wymiary domu. Pamiętajmy, że za mały budynek będzie niewygodny, jeśli jednak przesadzimy z wielkością jego powierzchni w drugą stronę, niepotrzebnie wzrosną koszty budowy i utrzymania. Architekci podpowiadają, że minimalna wielkość funkcjonalnej sypialni to 12 m2. Istotne są także mniej oczywiste pomieszczenia o charakterze pomocniczym. Im jest ich więcej, rozlokowanych na różnych kondygnacjach, tym lepiej. Przy czym powierzchnia garderoby, która miałaby okazać się rzeczywiście przydatna, powinna wynosić co najmniej 2,5 m2.

Projekt a koszty budowy

Szacunkowy koszt budowy domu można poznać na etapie przeglądania projektów, pod każdym z nich jest bowiem podana taka informacja. Szczegółowy kosztorys można zamówić do każdego projektu, zazwyczaj za dodatkową opłatą. Cena metra kwadratowego jest uzależniona od wielu czynników. Podstawową zasadę można jednak ująć w jednym zdaniu: im prostsza bryła, tym łatwiejsza i zarazem tańsza jest jej budowa. Wszelkie urozmaicenia – lukarny, wykusze, a zwłaszcza bardziej wyszukane dachy – podnoszą koszty budowy. Dodatkowy atut nieskomplikowanej konstrukcji polega na tym, że sprzyja ona energooszczędności. Licząc koszty budowy i rozważając rozmaite warianty projektowe, w tym te z podpiwniczeniem, trzeba pamiętać, że realizacja piwnicy podnosi koszty budowy o około 30 procent.

Sprawdź:
-Projekty Domów Drewnianych Całorocznych
-Projekty Domów Drewnianych Letniskowych